05
03

SSD Diskler Nasıl Çalışır, Güvenli midir?

  • 2016-03-05
  • 1785 Gösterim

Mekanik sabit diskler uzun yıllardır yavaş adımlar ile ilerledikleri için artık yerini yavaş yavaş SSD teknolojisine bırakmaya başlamış durumdalar.

Mekanik sabit diskler uzun yıllardır yavaş adımlar ile ilerledikleri için artık yerini yavaş yavaş SSD teknolojisine bırakmaya başlamış durumdalar. Devrim niteliğinde görülen SSD diskler bilgisayar sistemlerinizin daha hızlı performans göstermesini sağlayan disklerdir. Peki bu performans artışının sebepleri nelerdir?

Mekanik disklerdeki düşürülemeyen erişim süreleri aslında bu performans farklılığının temel sebebidir diyebiliriz. CPU L1 ve L2 önbellekleri ile nanosaniye bazında veri erişim süreleri olması çipset ve ram’lerin 0.001 ms’lik bir haberleşme süresi olduğunu bizlere gösteriyor. Sabit disk üzerinden okunmaya çalışan veriler devreye girdiği zaman bu süre 15ms gecikme süresine kadar artabiliyor.

Ortaya çıkan 15ms’lik rakam ise dosyalara erişme konusunda sisteminizi ciddi bir şekilde sıkıntıya sokabiliyor. SSD disklerde bu rakamlara bakıldığı zaman ise erişim sürelerinin 0.1 ile 0.2 ms civarında olduğunu görüyoruz. Bu rakamları sabit diskler ile karşılaştırdığınız zaman ise ortaya inanılmaz bir performans farklılığı çıkıyor.

Verilerinize Daha Hızlı ve Güvenilir Ulaşın

Çalışma mekanikleri açısından elde edilen hızlar aynı zamanda verilerinizin daha güvenilir olmasını da sağlıyor. 0 ile 70 derece sıcaklıkta çalışan diskler 1500 G’lik darbelere karşı da dayanıklıdırlar. G değeri nedir diye soracak olursanız buradaki G değeri yerçekimi ivmesini temsil etmektedir ve 9.81m/s2 değerlerine sahiptir.

Bu durumu sizlere bir örnekle açıklayalım. Dünya üzerinde yaşayan insanların omurgalarının yerçekim ivmesinden ortaya çıkan 800kg civarında bir yük bulunmaktadır. İnsan omurgası bu yüke uyumlu olarak yaratıldığı için herhangi bir şekilde zorlanma etkisi ortaya çıkmamaktadır. Aynı şekilde uzaya çıkan astronotlarda da oldukça ağır olan elbiseler bulunmaktadır. 1500 G değerini de bu örnekler doğrultusunda ele alabilirsiniz.

Bir Formula 1 pilotunun 300 km/s hızıyla giderken aniden frene basması onun 2 saniye içerisinde 60 km/s hıza inmesini sağlar. Bu tür bir olayda ise pilotun üzerine gelen kuvvet 6 G olarak belirtilir. Bu sebeple 1500 G’ye kadar dayanıklı olan bir SSD diskin son derece güvenliği olduğu sonucu bu örneklerden çıkartabiliriz.

SSD disklerin ısıya ve fiziksel durumlara karşı gösterdiği bu dirençten dolayı diğer güvenlik risklerini de unutmamalısınız. Kullanıcı hataları, virüsler ve ani güç dalgalanmaları sebebiyle de veri güvenliğinizin tehlikeye girebilme riski her zaman bulunmaktadır.