05
03

Veri Kaybı Probleminde Yaygın Sebepler

  • 2016-03-05
  • 3264 Gösterim

Çoğu kullanıcının büyük sıkıntılar yaşamasına yol açan bu durumda onlarca farklı sebepten bahsedebilir. Biz de bu sebepleri inceleme altına aldık.

Sabit disklerde yer alan dosyalar pek çok farklı sebepten dolayı zarar görerek kaybolabilir. Çoğu kullanıcının büyük sıkıntılar yaşamasına yol açan bu durumda onlarca farklı sebepten bahsedebilir. Bizler de bu yazımızda sizlere veri kayıplarındaki en temel sebepleri ve bu sebeplerin nasıl engellenebileceğini açıklayacağız.

Sabit Diskiniz Fiziksel Hasar Görmüş Olabilir

Sabit disklerde ortaya çıkan veri kayıplarında en sık rastlanan sebeplerden birisi fiziksel hasardır. Fiziksel hasar basit bir darbe kaynaklı olabileceği gibi aynı zamanda üretim hataları, yanlış kullanım, güç dalgalanmaları ve kalitesiz üretimli ürünlerde de ortaya çıkabilir. Sabit diskinizin bu tür durumlardan dolayı veri kaybı yaşamamasını istiyorsanız özellikle toz faktörüne dikkat etmeniz gereklidir.

İşletim Sistemi Hataları

Bilgisayarınızda kullandığınız işletim sisteminde çeşitli sorunlar yaşıyorsanız zaman içerisinde sabit disklerinize zarar vermeye başlayabilirsiniz. Ayrıca sisteminiz çeşitli hatalardan dolayı ön yükleme işlemini gerçekleştiremiyor ve bilgisayarınız açılmıyor ise sabit diskinizdeki verilere ulaşamayabilirsiniz. Böyle bir problem yaşadığınızı düşünüyorsanız işletim sisteminizi geriye alarak ya da dosyalarınızı düzenli olarak yedekleyerek kendinize çözüm üretebilirsiniz.

Virüs ve Malware Kaynaklı Zararlı Yazılımlar

Sisteminize sızmak isteyen zararlı virüsleri ve malware yazılımları engelleyebilecek bir antivirüs programı kullanmıyorsanız sabit diskinizde veri kayıpları yaşayabilirsiniz. Zararlı yazılımlar siz farkında olmadan sisteminize giren ve arka planda kendisini hissettirmeden çalışan programlardır. Virüs ve malware saldırılarından korunmak için kendinize ücretli veya ücretsiz olarak yararlanabileceğiniz güncel bir antivirüs programı edinmelisiniz.

Sisteminize kurduğunuz virüs programının gerekli ayarlarını yaptığınız andan itibaren bu tür zararlı yazılımları engellemeye başlayabilirsiniz. Antivirüs yazılımı kullandığınız zaman güncellemeleri yapmayı ve internette gezinirken antivirüs programınızın aktif etmeyi unutmamalısınız.

Veri Kayıplarını Önlemenin En İyi Yolu Nedir?

Veri kayıplarını önlemek istiyorsanız ilk olarak kendi başınıza alabileceğiniz en iyi yöntem farklı bir depolama aygıtına ya da bulut sistemlerine verilerinizin yedeğini almak olacaktır. Ancak elinizde herhangi bir yedek yok ise ve verilerinizi yukarıdaki sebeplerden ya da daha farklı sebeplerden dolayı kaybettiyseniz her seviyeden kullanıcının kolay bir şekilde kullanabileceğini veri kurtarma yazılımımızı deneyebilirsiniz.

Windows ve Mac sistemlerinde sorunsuz bir şekilde çalışan yazılımımızı Türkçe dil desteği ve kolay arayüzü sayesinde kullanarak kaybolan verilerinizi geri getirebilirsiniz.